« Travanj 2024 »

“Vrtim Zdravi Film”.
Autor: Klaudija Franković, 21. 12. 2017.

Od listopada do prosinca 2017. godine u našoj školi se provodio projekt pod nazivom “Vrtim Zdravi Film”.

Projekt je dio globalne Nestle inicijative pod nazivom Nestle Healthy Kids Global Programme.

Glavni ciljevi projekta su:

-          edukacija učenika o zdravim prehrambenim navikama

-          poticanje učenika na povećanje tjelesne aktivnosti.

Projekt je odobren od strane Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta, Ministarstva zdravstva te Agencije za odgoj i obrazovanje, a nositelj projekta je Hrvatski školski športski savez.

U svakom razrednom odjelu održana su četiri predavanja, učenici su aktivno sudjelovali u edukativnoj igri, a svaki sudionik projekta je dobio majicu kao i posebno kreiranu brošuru oblikovanu u četiri modula (osnovne postavke pravilne prehrane, planiranje prehrane, moje tijelo i hrana, kako poboljšati prehrambene navike).

Nadam se da će poruke doprijeti do učenika, u fazi kada njihovo tijelo prolazi kroz brojne tjelesne promjene, intenzivno raste i razvija se, kada formiraju svoje stavove i ponašanja, a mi im pomažemo da usvoje zdrave navike koje će biti dio njihovih života i u kasnijoj dobi.

Edukaciju provodi nastavnica TZK-a Lara Violić.

Projekt ‘Vrtim Zdravi Film’ dio je globalnog dugoročnog plana Nestléa u skladu s kojim će do kraja 2020. godine poduzeti značajne korake kako bi doprinio društvu u kojem djeluje. Tako se kompanija obvezala nastaviti raditi na usvajanju zdravijeg načina života za 50 milijuna djece – kroz unapređenje proizvoda i razne edukacijske programe. Cilj je djeci, ali i njihovim roditeljima objasniti koju ulogu prehrana i tjelesna aktivnost imaju u njihovim životima te ih podučiti kako uravnotežiti prehranu. U proteklih šest godina su istraživanja provedena u sklopu projekta ‘Vrtim Zdravi Film’ pokazala kako djevojčice svakodnevno konzumiraju puno više slatkiša u odnosu na dječake te su i značajno manje tjelesno aktivne od njih. U navedenom periodu je zabilježen porast konzumacije voća i povrća u svakodnevnim obrocima školske djece, no istovremeno se bilježi i značajan pad konzumacije mlijeka i mliječnih proizvoda.

Osim podizanja ukupne razine znanja učenika o prehrani, rezultati istraživanja pokazali su kako se više treba posvetiti i temi redovite tjelesne aktivnosti kod djece i adolescenata, kao ključnog segmenta u odgoju zdravih generacija.

“Obiteljsko okruženje najbolje je mjesto za usvajanje zdravih životnih navika. Konzumacija hrane izvan kuće, osim što utječe na kućni budžet, povezuje se i s lošijim prehrambenim navikama što često rezultira prekomjernom težinom i to posebno kod djece i mladih. Istinski izazov roditeljima je prehrana njihovih tinejdžera koji su velikim dijelom zaluđeni brzom hranom, a istovremeno svaki suvišan kilogram, posebno djevojkama te dobi, često uzrokuje vrlo ozbiljne poremećaje prehrane kao što su anoreksija i bulimija. Roditelji bi trebali uložiti maksimalne napore kako bi njihova djeca stekla pravilne prehrambene navike te da im bavljenje tjelesnom aktivnošću postane dio svakodnevice“, izjavila je dr. sc. Dijana Majer, dr. med., iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.